MONDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
4:00pm-5:00pm Movements Dance for Tots (Toddlers) Rosella Molinu Pre- School
5:00pm-6:00pm NY JIDOKWAN TAE KWON DO Master Albert Lee Children
6:00pm-7:30pm TRADITIONAL HAITIAN Mona Estime Amira All Levels
7:30pm-9:30pm CAPOEIRA Master Zumbi Open
TUESDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
10:00am-11:30am DANCE FITNESS Naomi Goldberg Seniors
6:30pm-7:30pm BELLY DANCE Reyna Alcala Mixed Level
6:30pm-8:00pm NY JIDOKWAN TAEKWONDO Master Albert Lee Adults
7:30pm-9:00pm Brazilian JUI- JITSU Brazilian Sports in Action Open
WEDNESDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
3:30pm-4:30pm RRDC Youth Program BALLET I-IIa Nami Kagami Beg.-Int.
4:30pm-5:30pm RRDC Youth Program BALLET II-III Nami Kagami Int.
5:30pm-6:10pm RRDC Youth Program POINTE Nami Kagami Int.
6:10pm-7:10pm RRDC Youth Program JAZZ II Cécilia Daninthe Int.
6:00pm-7:30pm TRADITIONAL HAITIAN Mona Estime Amira All Levels
7:30pm-9:00pm CONGOLESE DANCE Funmilayo open
THURSDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
4:00pm-5:00pm DRUMMING for TOTS (Toddlers) Rosella Molinu Pre- School
5:00pm-6:00pm NY JIDOKWAN TAE KWON DO Master Albert Lee Children
6:30pm-8:00pm NY JIDOKWAN TAE KWON DO Master Albert Lee Adults
7:30pm-9:00pm Brazilian JUI- JITSU Brazilian Sports in Action Open
8:00pm-9:30pm AFRO- CUBAN Gilset Mora Amador Adults
FRIDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
4:00pm-5:00pm SKC Martial Arts Program KARATE Sensei Chris Sassi Children
5:00pm-6:00pm SKC Martial Arts Program KARATE Sensei Chris Sassi Children
6:00-7:30pm MODERN JAZZ Cécilia Daninthe Adults
6:00pm-7:30pm NY JIDOKWAN TAE KWON DO Master Albert Lee Adults
7:30pm-9:00pm Brazilian JIU-JITSUI Brazilian Sports in Action Open
SATURDAY
TIME CLASS INSTRUCTOR LEVEL
10:00am-11:00am RRDC Youth Program PRE-BALLET Nami Kagami Beginner
10:00am-11:00am RRDC Youth Program TAP II Kim Grier Intermediate
11:00am-12:00pm RRDC Youth Program MODERN II-III Cécilia Daninthe Int.-Advanced
11:00am-12:00pm RRDC Youth Program TAP I Kim Grier Beginner
12:00pm-1:00pm RRDC Youth Program BALLET I-IIb Nami Kagami Beg.-Int.
12:00pm-1:00pm RRDC Youth Program TAP II-III Kim Grier Int.- Advanced
1:00pm-2:00pm RRDC Youth Program MODERN II Nami Kagami Intermediate
1:00pm-3:00pm RRDC Youth Program MODERN III/Repertory Kim Grier Prior Experience Required
2:00pm-3:00pm RRDC Youth Program HIP HOP II-III Dánice Jones Intermediate
3:00pm-4:00pm RRDC Youth Program CONGA DRUMS II-III Carlos Martinez Advanced
3:00pm-4:00pm RRDC Youth Program HIP HOP I Dánice Jones Beginners
4:00pm-5:00pm RRDC Youth Program CONGA DRUMS I-II Carlos Martinez Beg.-Int.
4:00pm-5:00pm RRDC Youth Program HIP HOP III Dánice Jones Advanced
5:00pm-6:30pm WEST AFRICAN Mamadou Dahoue Mixed Levels
  • Updated 1/18/14
  • Most classes $16 Single / 10 Class Card- $140.00 /5 Class Card- $75.00
  • CASH ONLY!!

    You will be navigated to their website once you click on highlighted classes

  • Music Together Pre-School Program 646-382-4992(Tuesday at 3:30, Thursday at 10 & 11am, and Friday at 10, 11am & 12 noon)
  • Taekwondo, Master Lee (917)304-3007
  • Afro-Cuban, Gilset Mora Amador (646)346-4136
  • Senior Classes, Naomi Goldberg, (347-683-2691)
  • Capoeira, Master Zumbi (732)485-2473
  • Belly Dance, Reyna Alcala (212)533-5665
  • Brazilian Jiu-Jitsu & MMA, Brandon Carter (917)733-0414
  • SKC Martial Arts, Sensai Sassi (212)674-2194